STÜDYO HABERLERİ

Mastered For iTunes Studio Sertaç Güler

Mastered For iTunes Studio Sertaç Güler

instagram-RecoveredMastered For iTunes Studio Sertaç Güler

Mastered For iTunes Studio Sertaç Güler Apple’ın “iTunes Mastered Sertifikalı” MFIT Mastering Mühendisidir! MFIT Mastering İçin Tıklayın!

iTunes üzerinden satışa sunulacak olan şarkılarınızın; 24 Bit 48 KHZ örnekleme oranında yayınlanması ve Mastered For iTunes (MFIT) müzik kategorisinden ayrıca satışa sunulabilmesi için; MFIT yetkili stüdyolarında şarkılarınızın son sinyal işlemlerinin hazırlanması gerekmektedir. Artık bu operasyon içinde stüdyomuzda gerçekleştirebilirsiniz.

Sizde şarkılarınızı MFIT Mastering olarak yayınlamak istiyorsanız sipariş veriniz!

APPLE DIJITAL MASTERS – MFIT

Apple Dijital Masters – Mfit, Mastering aşamasından sonra şarkılarınızın iTunes’ta 24Bit 44.1kHz gibi yüksek örnekleme oranında, peak seviyelerinin kontrol altında yayınlanması için yapılan özel bir uygulama. Bu uygulama sadece Apple‘ın yetkilendirmiş olduğu ses mühendisi ya da stüdyoları tarafından yapılmaktadır.

Mastered For iTunes Nedir?

Mastering’i yapılmış sinyal seviyesi yükseltilmiş 16Bit, 44.1kHz bir şarkının MP3’e (veya iTunes formatı M4a’ya) dönüştürülmesi ile birlikte “inter-sample peaks” kaynaklı ciddi bozulmalar yaşadığı gözlenmektedir. Apple bu sorunu 24Bit 44.1 kHz wave formatında -14 Lufs parametrik değerlerde eserin yüklenmesini kabul etmektedir. Apple bu uygulamaya ilk olarak MFIT, daha sonra Apple Dijital Masters isimlerini verdi.

Tabi “MFiT” protokolünü uygulayabilecek mastering mühendisleri ile anlaşma yapmaktadır. Yeterli gördükleri, anlaştıkları mastering mühendislerinin MFiT dossyalarını kabul etmektedir ve yayınlamaktadır.

Onaylı mastering mühendisleri de MFiT için mastering yaparken ses seviyelerini, dinamikleri, vs kullandıkları ekipmanlar ile kontrol altında tutarak, MFiT standartlarına uygun şekilde mastering yapmaktadır ve sonuç çok daha temiz, net ve kaliteli bir duyum elde edilmektedir.

Mastered for iTunes uygulaması, iTunes Plus format master‘larının oluşturulmasını otomatikleştiren basit, bağımsız, sürükle-bırak yöntemiyle çalışan bir araçtır ve iTunes arşivi’nin tüm kataloğunu kodlamak için kullanılan dünya standardı teknolojiyi kullanarak şarkıların önizlenmesine imkan verir. Mastered for iTunes kısaca MFIT hatta son olarak Apple Dijital Masters olarakta isimlendirilmektedir. iTunes ve Apple Music Mastered For iTunes’un master değerleri -14Lufs parametrelerinde yayın yapmaktadır. Şarkılarınız MFIT olarak mastering’i tamamlandığı zaman, 24 bit 44.1 kHz wave formatında yüklenmektedir. Böylelikle şarkınızın sample rate oranı, normal mastering aşamasında yayınlanan (16 bit 44.1 kHz)‘e göre daha yüksek yüklenecektir. iTunes ve Apple Music‘te şarkılarınız sinyal kalitesi olarak min. kayıpla dinleyebileceksiniz. iTunes ve Apple Music’te ayrıca Apple Dijital Master müzik listeleri bulunmaktadır. Ayrıca bu listelere ek olarak girebilmeniz Apple Dijital Master listelerine giren diğer şarkılarla dinlenmesiyle beraber bir çok kitleye de ayrıca ulaşabilmektesiniz.

GENEL SORU

MFIT Mastering maalesef bilgi kirliliği bulunmaktadır. Mesela en çok sorulardan biri “Şarkıma MFIT Mastering yaptırdığım zaman tüm şarkılardan yüksek mi dinleyebileceğim?” Bu uygulama yüksek seviyeden ziyade deformasyona uğrayabilen formatı kontrol altına alıp, örnekleme oranını güçlendirmektir.

Mastered For iTunes Studio Sertaç Güler
Stüdyomuz Sertaç Güler Apple’ın “iTunes Mastered Sertifikalı” MFIT Mastering stüdyoları listesine katılmıştır! Sipariş İçin Tıklayın!